STEAM World: Χορεύοντας με τις δυνάμεις

Math

“Ταξίδι μέσα από τις κατασκευές στον κόσμο της Τεχνολογίας, της Επιστήμης, των Μαθηματικών και της Τέχνης.”

Το εκπαιδευτικό υλικό TechCard έχει δημιουργηθεί ειδικά για τη διδασκαλία της Τεχνολογίας στα Δημοτικά Σχολεία και χρησιμοποιείται ευρέως τα τελευταία 20 χρόνια σε προγράμματα σπουδών Επιστήμης και Μαθηματικών. Αναθεωρείται ανά τακτά χρονικά διαστήματα, ώστε να προσαρμόζεται πλήρως στις σύγχρονες εκπαιδευτικές ανάγκες και αποτελεί ιδανικό εργαλείο για την εκμάθηση STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), αφού με τη χρήση απλών υλικών δίνει στα παιδιά τη δυνατότητα να σχεδιάσουν και να κατασκευάσουν λειτουργικά μοντέλα μηχανών, να πειραματιστούν, να διερευνήσουν και μέσα από το παιχνίδι να ανακαλύψουν βασικές αρχές της Αρχιτεκτονικής, της Μηχανικής και των Φυσικών Επιστημών.

Οι μηχανές, απλές ή πολύπλοκες, θεωρούνται αναπόσπαστο κομμάτι της σύγχρονης ζωής και της καθημερινότητάς μας. Από ξύστρες μολυβιών έως μίξερ τροφίμων, από ποδήλατα έως αυτοκίνητα, σκοπός των μηχανών είναι να μας βοηθήσουν να παράγουμε έργο, να μας διευκολύνουν στην υλοποίηση διαφόρων δραστηριοτήτων – από το πλύσιμο των ρούχων μέχρι το σκάψιμο μιας βαθιάς τρύπας στο έδαφος. Πολλές από τις πιο περίπλοκες μηχανές είναι, στην πραγματικότητα, συνδυασμοί απλών μηχανισμών, όπως οι τροχοί και οι άξονες, τα γρανάζια, οι τροχαλίες και οι μοχλοί.
Η εξερεύνηση των απλών μηχανισμών που αποτελούν τη βάση των σύνθετων μηχανών που μας περιβάλλουν των είναι θεμελιώδους σημασίας για την κατανόηση του τρόπου με τον οποίο ο μηχανικός κόσμος λειτουργεί γύρω μας.

Χρησιμοποιώντας απλά υλικά, τα παιδιά κατασκευάζουν μοντέλα γνωστών μηχανών, παρατηρούν και πειραματίζονται με τη λειτουργία τους και εν τέλει, διαπιστώνουν πώς το μοντέλο μετατρέπει τις δυνάμεις που εφαρμόζονται σε αυτό. Εξετάζουν μεγαλύτερες, πιο σύνθετες μηχανές και απαριθμούν πόσους ξεχωριστούς μηχανισμούς μπορούν να ενσωματώσουν σε αυτές. Ομαδοποιούν τους διάφορους μηχανισμούς ανάλογα με τις ομοιότητές τους και έπειτα τους δοκιμάζουν, χρησιμοποιώντας το κατάλληλο μοντέλο. Μέσα από το παιχνίδι ανακαλύπτουν πώς χρησιμοποιούνται οι απλές μηχανές για την μετάδοση ή την αλλαγή των δυνάμεων που τους ασκούνται και μαθαίνουν πως οι πολύπλοκες μηχανές δεν είναι τίποτα άλλο από συνδυασμούς αυτών των απλών μηχανών.

• Μηχανικό Σφυρί
  • Καρουζέλ με μανιβέλα
  • Περιστρεφόμενο Spiral Toy
  • Pull-Cord Fairground Ride
  • Καβούρι με δαγκάνα
  • Ακροβάτης
  • Dragster με λάστιχο
  • Pull-Cord Up & Over Fairground Ride
  • Βάρκα με έκκεντρο
  • Διαστημικό Όχημα με περιστρεφόμενη αντένα

Εκπαιδευτικό περιεχόμενο ανά ηλικιακή ομάδα

• Ηλικία:B’ & Γ’ Δημοτικού
  • Αριθμός μαθημάτων: 20 μαθήματα
  • Διάρκεια: 90′
  • Αριθμός μαθητών: 12 μαθητές

Στόχος προγράμματος

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “STEAM World: Χορεύοντας με τις δυνάμεις” απευθύνεται σε παιδιά Β’-Γ’ Δημοτικού και εισάγει τους μαθητές στη διερεύνηση απλών μηχανισμών.

Lesson tags: Μαθηματικά
Back to: Μαθηματικά