STEAM World: Δαμάζω την ενέργεια

Math

“Ταξίδι μέσα από τις κατασκευές στον κόσμο της Τεχνολογίας, της Επιστήμης, των Μαθηματικών και της Τέχνης.”

Το εκπαιδευτικό υλικό TechCard έχει δημιουργηθεί ειδικά για τη διδασκαλία της Τεχνολογίας στα Δημοτικά Σχολεία και χρησιμοποιείται ευρέως τα τελευταία 20 χρόνια σε προγράμματα σπουδών Επιστήμης και Μαθηματικών. Αναθεωρείται ανά τακτά χρονικά διαστήματα, ώστε να προσαρμόζεται πλήρως στις σύγχρονες εκπαιδευτικές ανάγκες και αποτελεί ιδανικό εργαλείο για την εκμάθηση STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), αφού με τη χρήση απλών υλικών δίνει στα παιδιά τη δυνατότητα να σχεδιάσουν και να κατασκευάσουν λειτουργικά μοντέλα μηχανών, να πειραματιστούν, να διερευνήσουν και μέσα από το παιχνίδι να ανακαλύψουν βασικές αρχές της Αρχιτεκτονικής, της Μηχανικής και των Φυσικών Επιστημών.
Οι δυνάμεις κάνουν τα πράγματα να συμβούν! Μια κυλιόμενη μπάλα, ένας ανελκυστήρας, ένας πύραυλος. Όλα χρειάζονται δύναμη για να κινηθούν. Μια δύναμη προκαλεί μια ενέργεια και υπάρχει πάντα μια αντίδραση. Κατασκευάζοντας μηχανικά μοντέλα που λειτουργούν με τη δύναμη του αέρα, οι μαθητές δοκιμάζουν να ελέγξουν τις δυνάμεις που δημιουργούνται από την κίνηση του αέρα, απαριθμούν και εξετάζουν τις δυνάμεις που συναντούν στη ζωή τους, καθώς και τα αποτελέσματα αυτών.

• Ανεμόμυλος
  • Αυτοκίνητο με μπαλόνι
  • Ασανσέρ
  • Πνευματικός ανελκυστήρας
  • Πνευματικό ανατρεπόμενο φορτηγό
  • Πνευματικός Ρομποτικός Βραχίονας
  • Αυτοκίνητο με πανί
  • Air Powered Fairground Ride
  • Τουρμπίνα
  • Αγωνιστικό αυτοκίνητο με μπαλόνι (ιδανικό για αγώνες!)

Εκπαιδευτικό περιεχόμενο ανά ηλικιακή ομάδα

• Ηλικία: Γ’ & Δ’ Δημοτικού
  • Αριθμός μαθημάτων: 20 μαθήματα
  • Διάρκεια: 90′
  • Αριθμός μαθητών: 12 μαθητές

Στόχος προγράμματος

ο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “STEAM World: Δαμάζω την ενέργεια” απευθύνεται σε παιδιά Γ’-Δ’ Δημοτικού και δίνει τη δυνατότητα στα μαθητές να ανακαλύψουν πως μπορούν να δημιουργήσουν κατασκευές που λειτουργούν με την δύναμη του αέρα. Οι μαθητές εισάγονται για πρώτη φορά στην ιδέα ότι ο αέρας είναι μια ουσία και καταλαμβάνει χώρο και, ενώ μας φαίνεται «αόρατος», μπορεί να δημιουργήσει δύναμη και το σημαντικότερο… μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη μετάδοση δυνάμεων και την κίνηση κατασκευών.

Lesson tags: Μαθηματικά
Back to: Μαθηματικά