Micro:bit Maqueen Robots (Προγραμματισμός και τεχνητή Νοημοσύνη)

Microbit-maqueen-robots

Το πρόγραμμα συνδυάζει τον δημοφιλή επεξεργαστή BBC Micro:bit με ρομποτικό όχημα.

Το ρομποτικό όχημα maqueen προσφέρεται για ευχάριστες δραστηριότητες μέσω των οποίων η διδασκαλία του προγραμματισμού γίνεται παιχνίδι.

Στις δραστηριότητες του προγράμματος, το maqueen θα ολοκληρώσει αποστολές συλλογής αντικειμένων, θα παίξει ποδόσφαιρο, θα κάνει αγώνες, θα συνεργαστεί με άλλα ρομπότ για να μαζέψει υλικά ανακύκλωσης κ.α.

Οι συμμετέχοντες θα μάθουν να προγραμματίζουν το ρομπότ, τους αισθητήρες και ενεργοποιητές του και να παίρνουν μετρήσεις φυσικών μεγεθών. Προγραμματισμός μαθηματικά και φυσική παντρεύονται με έναν συναρπαστικό τρόπο για την υλοποίηση των δραστηριοτήτων.

Οι συμμετέχοντες θα διδαχτούν τις πλέον σύγχρονες μεθόδους χρήσης της τεχνητής νοημοσύνης και τους δημοφιλέστερους τρόπους χρήσης της από τα ρομπότ προς όφελος των ανθρώπων.

Το πρόγραμμα ολοκληρώνεται με δύο ετήσιους κύκλους δραστηριοτήτων.

Στόχος του προγράμματος

Ο σκοπός του προγράμματος είναι να κατανοήσουν οι μαθητές προγραμματιστικές έννοιες, αλγόριθμους,  να έρθουν σε επαφή με την έννοια της μέτρησης φυσικών μεγεθών και φυσικών μεταβολών, να χρησιμοποιήσουν την ηλεκτρονική τεχνολογία και τα μαθηματικά για να εξάγουν τα πρώτα τους επιστημονικά συμπεράσματα. Επίσης στο πλαίσιο του προγράμματος οι συμμετέχοντες θα παίξουν με σύγχρονες τεχνολογικές έννοιες όπως η Τεχνητή Νοημοσύνη και η μηχανική μάθηση. Οι μαθητές θα αρχίσουν να κατανοούν τους αισθητήρες που χρησιμοποιούνται στις καθημερινές συσκευές, καθώς επίσης και τους προγραμματικούς αλγόριθμους που κρύβονται πίσω από αυτές. Μετά την ολοκλήρωση του συγκεκριμένου προγράμματος θα μπορούν να κατασκευάζουν μικρά project και να προγραμματίζουν ακόμα και στο σπίτι τους ρομποτικά συστήματα βασισμένα στον επεξεργαστή micro:bit, θα έχουν κατανοήσει τις μετρήσεις φυσικών μεγεθών, ενώ θα είναι έτοιμοι να εισαχθούν σε πολυπλοκότερα συστήματα Physical Computing.

• Ηλικία: Μαθητές ΣΤ’ Δημοτικού και Γυμνασίου
  • Αριθμός μαθημάτων: 30 δραστηριότητες