Detective C.S.I.

Science

Στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Detective C.S.I. οι μαθητές θα δουλέψουν όπως και οι σύγχρονοι ερευνητές στα εγκληματολογικά εργαστήρια και θα μάθουν τις βασικές αρχές της εγκληματολογικής έρευνας που στηρίζονται κυρίως στις επιστήμες της Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας.

Θα κληθούν να ερευνήσουν υποθέσεις μυστηρίου χρησιμοποιώντας ένα συνδυασμό από εργαλεία και τεχνικές της εγκληματολογίας όπως συλλογή και ανάλυση ινών, τριχών, συλλογή και ταυτοποίηση δακτυλικών αποτυπωμάτων, ανάλυση ομάδων αίματος κ. ά.

Κατά την πορεία της έρευνας, τα μέλη της ομάδας θα πρέπει να συνεργαστούν άψογα ώστε να συλλέξουν τα στοιχεία και να τα αναλύσουν, ώστε να καταφέρουν να λύσουν το μυστήριο!

Σκοπός προγράμματος

Ο σκοπός του προγράμματος Detective CSI είναι η εξοικείωση των παιδιών με εργαστηριακές τεχνικές που βρίσκουν εφαρμογή τόσο σε εγκληματολογικές υποθέσεις όσο και σε άλλους τομείς ανάλυσης χημικών και βιολογικών ουσιών. Τα παιδιά μαθαίνουν να συλλέγουν στοιχεία και να εξάγουν συμπεράσματα. Αναπτύσσουν δεξιότητες παρατηρητικότητας και εφευρετικότητας ενώ ταυτόχρονα ενισχύουν την αυτοπεποίθησή  τους. Στο πρόγραμμα αυτό γίνονται οι ίδιοι οι μαθητές ντετέκτιβ και επιλύουν υποθέσεις αξιοποιώντας τις επιστημονικές τους γνώσεις.

• Ηλικία: Μαθητές Γυμνασίου
  • Αριθμός μαθημάτων: 10 μαθήματα
  • Διάρκεια: 90 λεπτά
  • Αριθμός μαθητών: 12 μαθητές

Θεματικές ενότητες:

Ενότητα 1η: Αναφορά στο CSI. Τι είναι και πως λειτουργεί. Συλλογή αποδεικτικών στοιχείων και οπτική παρατήρηση.
Ενότητα 2η: Αρχή του Locard. Επίλυση υπόθεσης Ι –Ποιός έκανε τον φόνο;
Ενότητα 3η: Επίλυση υπόθεσης ΙΙ. Το πινέλο του καλλιτέχνη. Μέρος 1ο: Ποιός έκλεψε το πινέλο;
Ενότητα 4η: Επίλυση υπόθεσης ΙΙ. Το πινέλο του καλλιτέχνη. Μέρος 2ο: Είναι το αυθεντικό πινέλο;
Ενότητα 5η α: Επίλυση υπόθεσης ΙΙΙ. Το ασυνήθιστο θραύσμα. Μέρος 1ο: Ποιός είναι ο δολοφόνος;
Ενότητα 5η β: Επίλυση υπόθεσης ΙΙΙ. Το ασυνήθιστο θραύσμα. Μέρος 2ο: Ποιό ήταν το φονικό όπλο;
Ενότητα 6η: Επίλυση υπόθεσης ΙV. Το σκισμένο μανίκι
Ενότητα 7η: Επίλυση υπόθεσης V: Η ψεύτικη απειλή
Ενότητα 8η: Χημική ανίχνευση δακτυλικών αποτυπωμάτων
Ενότητα 9η: Επίλυση υπόθεσης VI: Ληστεία στο σχολείο. Ποιός είναι ο ένοχος;
Ενότητα 10η: Επίλυση ανοιχτής υπόθεσης

Διαθεματικές Γνώσεις

Χημεία: Χημικές αντιδράσεις, βασικές εργαστηριακές τεχνικές
Βιολογία: DNA,΄σύσταση αίματος, βιολογικές ουσίες