The BeeBot Art Project

Ελάτε να ταξιδέψουμε μαζί στον κόσμο της τέχνης και του προγραμματισμού. Τα παιδιά μπαίνοντας στο ρόλο του μικρού επιστήμονα θα έχουν την  ευκαιρία να ανακαλύψουν σύγχρονους καλλιτέχνες και να πειραματιστούν με διαφορετικά υλικά και τεχνικές. Παράλληλα, θα εμπλακούν ενεργά στη δημιουργία των σταθμών της πίστας BeeBot και θα έρθουν σε επαφή με τις πρώτες τους αλγοριθμικές/προγραμματιστικές έννοιες (ακολουθία, κώδικας). Ανάλογα με τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα της ομάδας σας, μπορείτε να επιλέξετε ένα από τα παρακάτω θέματα που θα θέλατε να εξερευνήσει σε αυτή την επίσκεψη: Ο Kήπος του Matisse, Σουρεαλιστικές Μάσκες –  Picasso,  Χριστουγεννιάτικη Περιπέτεια – Yayoi Kusama.

Προσδοκώμενα Μαθησιακά Αποτελέσματα

Με το πέρας των δραστηριοτήτων οι μαθητές θα είναι σε θέση να:

• Εξοικειωθεί με τη χρήση και τον προγραμματισμό του BeeBot.
  • Έρθει σε επαφή με τις πρώτες τους αλγοριθμικές/προγραμματιστικές έννοιες (ακολουθία, κώδικας).
  • Ενδυναμώσει τη γεωχωρική τους αντίληψη και τον προσανατολισμό που συνδέεται άμεσα με τη μαθηματική σκέψη.
  • Εξερευνήσει και χρησιμοποιήσει τις εμπειρίες και τις ιδέες τους ως στοιχεία καλλιτεχνικής δημιουργίας.
  • Χρησιμοποιήσει την τέχνη σε συνδυασμό με άλλες δραστηριότητες.
  • Παρατηρήσει και πειραματιστεί με διαφορετικά υλικά.

• Τάξη: Νηπιαγωγείο
  • Αριθμός μαθημάτων: 1 μάθημα
  • Διάρκεια: 90′
  • Αριθμός μαθητών: ολόκληρη η τάξη