STEAM World: Χτίζω τον κόσμο

Math

“Ταξίδι μέσα από τις κατασκευές στον κόσμο της Τεχνολογίας, της Επιστήμης, των Μαθηματικών και της Τέχνης.”

Το εκπαιδευτικό υλικό TechCard έχει δημιουργηθεί ειδικά για τη διδασκαλία της Τεχνολογίας στα Δημοτικά Σχολεία και χρησιμοποιείται ευρέως τα τελευταία 20 χρόνια σε προγραμμάτα σπουδών Επιστήμης και Μαθηματικών. Αναθεωρείται ανά τακτά χρονικά διαστήματα, ώστε να προσαρμόζεται πλήρως στις σύγχρονες εκπαιδευτικές ανάγκες και αποτελεί ιδανικό εργαλείο για την εκμάθηση STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), αφού με τη χρήση απλών υλικών δίνει στα παιδιά τη δυνατότητα να σχεδιάσουν και να κατασκευάσουν λειτουργικά μοντέλα μηχανών, να πειραματιστούν, να διερευνήσουν και μέσα από το παιχνίδι να ανακαλύψουν βασικές αρχές της Αρχιτεκτονικής, της Μηχανικής και των Φυσικών Επιστημών.
Οι μικροί μαθητές γνωρίζουν τις απλές μηχανές και δημιουργούν απλές κατασκευές με συνδέσμους και μοχλούς! Εξερευνούν και ανακαλύπτουν το λόγο που διαφορετικά υλικά χρησιμοποιούνται για διαφορετικές διεργασίες και πως τα υλικά διαμορφώνονται για να γίνουν πιο στιβαρά!

Τα υλικά από τα οποία κατασκευάζονται τα πράγματα διαμορφώνονται σε διαφορετικά σχήματα και οργανώνονται σύμφωνα με την εργασία που πρέπει να κάνουν (το σκοπό χρήσης τους). Όλα γύρω μας, είτε συμβαίνουν φυσικά είτε φτιάχνονται από εμάς, έχουν το σχήμα που έχουν για κάποιο λόγο. Κατασκευάζοντας πειραματικά μοντέλα και δοκιμάζοντας τη λειτουργία τους, τα παιδιά διερευνούν τον τρόπο με τον οποίο ένα υλικό μπορεί να διαμορφωθεί σε διαφορετικά σχήματα και κατ’ επέκταση, να αποκτήσει διαφορετικές ιδιότητες και να αυξήσει τη δύναμη και τη χρησιμότητά του. Παρατηρούν και διαπιστώνουν πώς η εκάστοτε δομή (κατασκευή) είναι σε θέση να αντιμετωπίσει τις δυνάμεις που ενεργούν σε αυτήν και συσχετίζουν τη λειτουργία του μοντέλου με αντίστοιχα παραδείγματα στον πραγματικό κόσμο ή παραδείγματα μέσα από ταινίες, βιβλία, την τηλεόραση και την ιστορία. Χρησιμοποιώντας τα αγαπημένα τους χρώματα, αυτοκόλλητα και άλλα διακοσμητικά αντικείμενα, οι μαθητές δίνουν τη δική τους πινελιά στην κατασκευή, οικοδομώντας έτσι εξατομικευμένα μοντέλα!

• Μηχανική Μαριονέτα
  • Φίδι
  • Νυχτερίδα
  • Γερανός – Πύργος
  • Γέφυρα
  • Marble Run
  • Ζυγαριά
  • Γερανός – Μοχλός
  • Τριγωνική Γέφυρα

Εκπαιδευτικό περιεχόμενο ανά ηλικιακή ομάδα

• Ηλικία: Α’, Β’ Δημοτικού
  • Αριθμός μαθημάτων: 20 μαθήματα
  • Διάρκεια: 90′
  • Αριθμός μαθητών: 12 μαθητές

Στόχος προγράμματος

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “STEAM World: Χτίζω τον κόσμο” απευθύνεται σε παιδιά Α’ & Β’ Δημοτικού και εισάγει με διασκεδαστικό τρόπο τους μαθητές στην αρχιτεκτονική και δημιουργία απλών μοντέλων και στη φιλοσοφία επίλυσης προβλημάτων (problem solving)!.

Lesson tags: Μαθηματικά
Back to: Μαθηματικά