Από τα σήματα MORS στις Οπτικές Ίνες

Coding

Η πρόοδος της ανθρώπινης επικοινωνίας βαδίζει πλάι πλάι με την εξέλιξη της Τεχνολογίας. Σε μια μαγική, διαδραστική δραστηριότητα οι μαθητές θα κάνουν ένα ταξίδι στις τηλεπικοινωνίες και στο πως η Τεχνολογία φέρνει τους ανθρώπους πιο κοντά.

Οι μαθητές κατασκευάζουν έναν τηλέγραφο από καθημερινά υλικά για να κατανοήσουν την ηλεκτρική ενέργεια και το ρόλο της στις επικοινωνίες. Στη συνέχεια, χρησιμοποιούν ένα προσαρμοσμένο φύλλο εργασίας που τους βοηθά να στέλνουν και να λαμβάνουν πληροφορίες με κώδικα Morse χρησιμοποιώντας τον τηλέγραφό τους.

• Μπορεί το φως να μεταφέρει πληροφορίες;

Στο δεύτερο μέρος του εργαστηρίου, τα παιδιά μαθαίνουν τη γεωμετρική οπτική και εξερευνούν τον τρόπο που λειτουργούν οι οπτικές ίνες και πως μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε για να μεταφέρουν πληροφορίες σε απίστευτες ταχύτητες!

• Ηλικία: Γυμνασίου
  • Διάρκεια: 90