STEM Κατηγορία Γ’ – ΣΤ’ Δημοτικού

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα STEM Κατηγορία Γ-ΣT Δημοτικού, είναι αφιερωμένο στην προετοιμασία των ομάδων για την συμμετοχή τους στον Πανελλήνιο διαγωνισμό του STEM Education στην STEM Κατηγορία Γ-ΣT Δημοτικού. Τα παιδιά δημιουργούν τους πρώτους Αυτοματισμούς τους και τις πρώτες τους εφαρμογές Physical Computing!

Από τη διαχείριση της κίνησης της κατασκευής με τη χρήση του διακόπτη στη διαχείριση της κίνησης με Αισθητήρες και Προγραμματισμό,  τα παιδιά συνεργάζονται για την επίλυση ενός προβλήματος του πραγματικού κόσμου. Επιπλέον, εξελίσσουν τις δημιουργίες τους και μαθαίνουν να παρουσιάζουν τα αποτελέσματά τους σε τρισδιάστατες μακέτες!

Τα αισθητήρια όργανα του ανθρώπου αντικαθίστανται από ηλεκτρονικούς αισθητήρες, η δράση πραγματοποιείται με χρήση ηλεκτροκινητήρων και τα παιδιά προγραμματίζουν επεξεργαστές για πρώτη φορά. Συλλέγουν πληροφορίες από το περιβάλλον, μέσω μετρήσεων θερμοκρασίας, φωτεινότητας, έντασης ήχου κ.ά.

Σε όλα τα παραπάνω, δεν λείπει το κατασκευαστικό κομμάτι, αφού οι Αυτοματισμοί ενσωματώνονται αρμονικά με τις κατασκευές των παιδιών. Η απόλυτη αρμονία Προγραμματισμού και υλοποίησης της κατασκευής με σκοπό να λειτουργεί τέλεια και να επιλύει προβλήματα στη ζωής των ανθρώπων.

Τα παιδιά ανακαλύπτουν τον κόσμο των μετρήσεων με τη χρήση αισθητήρων όπως  θερμοκρασίας, φωτός, κλίσης και ήχου σε συνδυασμό με το MicrobiT και το συναρπαστικό ταξίδι στους Αυτοματισμούς συνεχίζεται!

• Ηλικία: Γ’ – ΣΤ’ Δημοτικού
  • Αριθμός μαθημάτων: 30
  • Διάρκεια μαθήματος: 90′
  • Αριθμός μαθητών: 12 μαθητές

Σκοπός προγράμματος

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος οι μαθητές και οι μαθήτριες θα έχουν:

• Δημιουργήσει τους πρώτους αυτοματισμούς και εφαρμογές physical computing
  • Πραγματοποιήσει μετρήσεις φυσικών μεγεθών με χρήση μικροελεγκτή και αισθητήρων
  • Αποτυπώσει τις μετρήσεις τους σε καρτεσιανό σύστημα συντεταγμένων για ανάλυση δεδομένων
  • Κατασκευάσει λειτουργικά μοντέλα για να επιλύσουν προκλήσεις του πραγματικού κόσμου,
  • Εργαστεί σε ομάδες για να βελτιώσουν και να παρουσιάσουν τις δημιουργίες τους
  • Δημιουργήσει τη δική τους μακέτα με την οποία μπορούν να λάβουν μέρος στο διαγωνισμό

Διαθεματικές Ενότητες

Φυσική: Τριβή, Ταχύτητα, Δύναμη, Νόμοι της Μηχανικής

Τεχνολογία: Περίπλοκες Μηχανές, Αυτόματες Ρομποτικές Κατασκευές

Μηχανική: Νοητικά Δίπολα – Στατικότητα ή Ευέλικτη Δόμηση, Δύναμη ή Ταχύτητα

Μαθηματικά: Σύνθετες Αριθμητικές Πράξεις, Αναζήτηση Μοτίβων, Αλγόριθμοι & Απλός Προγραμματισμός

Θεματικές Ενότητες

Ενότητα 1η: Εισαγωγή στα ρομπότ & τις ρομποτικές κατασκευές, απλές μηχανές και μηχανισμοί

Ενότητα 2η: Εξοικείωση με το προγραμματιστικό περιβάλλον του Scratch, κίνηση κατασκευών μέσω κινητήρα και τηλεχειρισμός τους

Ενότητα 3η: Εισαγωγή στους αισθητήρες και στον αυτοματισμό, επιλογή τηλεχειρισμού ή αυτονομίας ρομποτικών κατασκευών

Ενότητα 4η: Εξοικείωση στη χρήση απλών αλγόριθμων στον προγραμματισμό της αυτονομίας των ρομποτικών κατασκευών (αποφάσεις, επαναλήψεις, τελεστές, μεταβλητές)

Ενότητα 5η: Εφαρμογή δεξιοτήτων στην κατασκευή «προχωρημένων» ρομποτικών κατασκευών

Για την συμμετοχή στο πρόγραμμα απαιτείται πρότερη αποδεδειγμένη εμπειρία στο υλικό του προγράμματος.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ επικοινωνήστε με τα κέντρα μας

Lesson tags: Αγωνιστική
Back to: Engineering