STEM Κατηγορία Α’ – Δ’ Δημοτικού

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Stem είναι ένα μεγάλο γεγονός για τη ρομποτική που πραγματοποιείται κάθε χρόνο και συγκεντρώνει πλήθος μικρών και μεγάλων μαθητών. Στόχος του διαγωνισμού είναι να δώσει τη δυνατότητα στους μαθητές να εξερευνήσουν τον κόσμο της ρομποτικής, να αναπτύξουν τις ικανότητές τους και να ξεδιπλώσουν τις ιδέες τους.

Το πρόγραμμα για την αγωνιστική ρομποτική είναι σχεδιασμένο και προσαρμοσμένο στις απαιτήσεις του διαγωνισμού.

Οι μικροί μαθητές μας μαθαίνουν να λειτουργούν ομαδικά για τη δημιουργία και την ανάπτυξη των projects τους. Ξεκινούν από το σχεδιασμό και έπειτα προχωρούν στην κατασκευή και στην υλοποίηση χρησιμοποιώντας ένα σύνολο απλών μηχανών. Παράλληλα, ασχολούνται με την κατασκευή και την ολοκλήρωση της μακέτας. Με τη συστηματική τους τριβή, εξοικειώνονται με τη διαδικασία, αποκτούν εμπειρία και κριτική σκέψη που τους οδηγεί στην γρηγορότερη επίλυση των ενδεχόμενων προβλημάτων. Όλα αυτά επιτυγχάνονται με τη σημαντική συμβολή του προπονητή, ο οποίος συντονίζει την ομάδα, ενθαρρύνει τους μαθητές και τους προετοιμάζει, ώστε να αντιμετωπίσουν με επιτυχία τις προκλήσεις του διαγωνισμού.

Για την συμμετοχή στο πρόγραμμα απαιτείται πρότερη αποδεδειγμένη εμπειρία στο υλικό του προγράμματος.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ επικοινωνήστε με τα κέντρα μας

Lesson tags: Αγωνιστική
Back to: Engineering