Let’s Scratch

Το πρόγραμμα Let’s Scratch! είναι σχεδιασμένο να παρέχει προχωρημένη γνώση προγραμματισμού στους μαθητές των τελευταίων τάξεων του δημοτικού, πέραν της εισαγωγής στην ρομποτική. Άμεσα συνδεδεμένο με τους διαγωνισμούς ρομποτικής του WROhellas και το Codeathon το Let’s Scratch διδάσκει στους μαθητές τον αλγοριθμικό τρόπο σκέψης και το δομημένο προγραμματισμό.

Οι μαθητές θα μάθουν κατ’ αρχήν προγραμματισμό (coding) χρησιμοποιώντας το Scratch, θα εμπεδώσουν διασκεδάζοντας την ύλη που αφορά τα Μαθηματικά και τη Φυσική του Δημοτικού (και κάτι παραπάνω) προγραμματίζοντας διαδραστικά πειράματα, ψηφιακές ιστορίες, ηλεκτρονικά παιχνίδια & animation.

Οι δραστηριότητες αυτές θα τα ψυχαγωγήσουν, θα εμβαθύνουν σημαντικά τις γνώσεις τους και θα τους διδάξουν δεξιότητες ικανές να υποστηρίξουν την μελλοντική τους πορεία στην κοινωνία του αύριο.

50% έκπτωση για τα διαδικτυακά μαθήματα!

Οι συμμετέχοντες θα λάβουν μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου με οδηγίες σύνδεσης στη διαδικτυακή πλατφόρμα.

• Ηλικία: 10-12 ετών
  • Αριθμός μαθημάτων: 10
  • Διάρκεια: 60′
  • Αριθμός μαθητών: 8 μαθητές