STEM Κατηγορία Ε’ Δημοτικού – Α΄ Λυκείου

Το πρόγραμμα είναι αφιερωμένο στην προετοιμασία των παιδιών για τους διαγωνισμούς του STEM Education. Σε αυτήν καλούνται να σχεδιάσουν και να προγραμματίσουν ένα ρομπότ που θα επιλύει ένα πρόβλημα στην εκάστοτε πίστα του διαγωνισμού.

Ο δρόμος προς τους διαγωνισμούς απαιτεί πείσμα και αγάπη για τη ρομποτική!

• Ηλικία:Ε’ Δημοτικού – Α΄ Λυκείου
  • Αριθμός μαθημάτων: 30
  • Διάρκεια μαθήματος: 90′
  • Αριθμός μαθητών: 12 μαθητές

Σκοπός προγράμματος

• Το πρόγραμμα είναι αφιερωμένο στην προετοιμασία τον παιδιών για τους διαγωνισμούς του STEM Education. Σε αυτήν καλούνται να σχεδιάσουν και να προγραμματίσουν ένα ρομπότ που θα επιλύει ένα πρόβλημα στην εκάστοτε πίστα του διαγωνισμού.
  • Τα παιδιά δημιουργούν ομάδες και μαζί πορεύονται προς τους διαγωνισμούς ρομποτικής. Το ταξίδι αυτό θα τους οδηγήσει στην ανάπτυξη δεξιοτήτων προγραμματισμού, μηχανικής και θα τους καλλιεργήσει την ικανότητα εύρεσης βέλτιστων στρατηγικών.
  • Σημαντική είναι η ύπαρξη πρότερης κατάρτισης πάνω στα θέματα της ρομποτικής. Οι διαγωνισμοί δοκιμάζουν την δημιουργικότητα και τις δεξιότητες των μαθητών οι οποίοι πρέπει να είναι προετοιμασμένοι για τα πάντα. Ομαδικά θα αντιμετωπίσουν τις απαιτήσεις και θα πλουτίσουν σε γνώσεις.

Διαθεματικές Ενότητες

Φυσική: Τριβή, Ταχύτητα, Δύναμη, Νόμοι της Μηχανικής

Τεχνολογία: Περίπλοκες Μηχανές, Αυτόματες Ρομποτικές Κατασκευές

Μηχανική: Νοητικά Δίπολα – Στατικότητα ή Ευέλικτη Δόμηση, Δύναμη ή Ταχύτητα

Μαθηματικά: Σύνθετες Αριθμητικές Πράξεις, Αναζήτηση Μοτίβων, Αλγόριθμοι & Απλός Προγραμματισμός

Θεματικές Ενότητες

Ενότητα 1η: Εισαγωγή στα ρομπότ & τις ρομποτικές κατασκευές, απλές μηχανές και μηχανισμοί

Ενότητα 2η: Εξοικείωση με το προγραμματιστικό περιβάλλον του Scratch, κίνηση κατασκευών μέσω κινητήρα και τηλεχειρισμός τους

Ενότητα 3η: Εισαγωγή στους αισθητήρες και στον αυτοματισμό, επιλογή τηλεχειρισμού ή αυτονομίας ρομποτικών κατασκευών

Ενότητα 4η: Εξοικείωση στη χρήση απλών αλγόριθμων στον προγραμματισμό της αυτονομίας των ρομποτικών κατασκευών (αποφάσεις, επαναλήψεις, τελεστές, μεταβλητές)

Ενότητα 5η: Εφαρμογή δεξιοτήτων στην κατασκευή «προχωρημένων» ρομποτικών κατασκευών

Για την συμμετοχή στο πρόγραμμα απαιτείται πρότερη αποδεδειγμένη εμπειρία στο υλικό του προγράμματος.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ επικοινωνήστε με τα κέντρα μας

Lesson tags: Αγωνιστική