Home Νέα Νέα Προγράμματα STEM στο Hellenic American Education Center!

Προγράμματα STEM στο Hellenic American Education Center!

O STEM Education ξεκινά εκπαιδευτική συνεργασία με το Hellenic American Education Center! Ο STEM Education θα διεξάγει πρωτότυπα εκπαιδευτικά προγράμματα STEM & εκπαιδευτικής ρομποτικής για παιδιά 4-5 ετών και 10-12 ετών.

Kids First Coding & Robotics

STEM Education προσφέρει ένα πρόγραμμα γνωριμίας με το Kids First Coding & Robotics, ιδανικό εργαστήριο για να κατανοήσουν τα παιδιά από την προσχολική ηλικία τη βασική λογική του προγραμματισμού.

Με το νέο αυτό πρόγραμμα θέλουμε να θέσουμε γερές βάσεις από πολύ μικρή ηλικία στην κατανόηση εννοιών προγραμματισμού μέσα από βιωματικές δραστηριότητες που θα δώσουν στα παιδιά κίνητρα για να θέλουν να μάθουν όλο και περισσότερα.

Κάθε μάθημα είναι μια διαφορετική ιστορία – πρόκληση που δίνει το κίνητρο στα παιδιά να λύσουν ένα πρόβλημα μέσα από το προγραμματισμό του ρομπότ. Η ομάδα των μαθητών δημιουργεί τη δική της μοναδική ιστορία, την οποία στη συνέχεια εικονοποιεί με τη μορφή πίστας.

Θα μπορέσει το πυροσβεστικό όχημα – robot  να σβήσει τη φωτιά και να σώσει τα ζώα; Ποια διαδρομή πρέπει να ακολουθήσει για να φτάσει εγκαίρως στο προορισμό του;

Θα μπορέσει να λύσει μαθηματικούς γρίφους; Θα μπορέσει να συλλέξει ίδιο χρώμα κύβων, να βρει το σωστό αριθμό και να φτάσει στο αποτέλεσμα που αναζητούμε;

Τα παραπάνω αποτελούν ζητήματα προς επίλυση μέσα από το προγραμματισμό. Τα παιδιά μέσα από την εμπλοκή τους σε αυτά τα σενάρια και πολλά ακόμα θα αναπτύξουν δεξιότητες επίλυσης προβλημάτων, λογική σκέψη, βασικές γνώσεις προγραμματισμού, καινοτόμο τρόπο σκέψης, συνεργατικό πνεύμα και εσωτερικά κίνητρα μάθησης.

Ας προγραμματίσουμε λοιπόν!

Ηλικία: Νηπιαγωγείο

Αριθμός παιδιών: 10-16

Ημερομηνίες:

• 1.4.2019
  • 8.4.2019
  • 15.4.2019
  • 6.5.2019
  • 13.5.2019
  • 20.5.2019
  • 27.5.2019
  • 3.6.2019

Ώρα: Δευτέρα 18.00 – 19.00

8 μαθήματα x 60 λεπτά.

Δίδακτρα: 100€ (δυνατότητα εξόφλησης σε 2 μηνιαίες δόσεις)

Εισαγωγή στην Εκπαιδευτική Ρομποτική με LEGO WeDO

Το πρόγραμμα Εισαγωγή στην Εκπαιδευτική Ρομποτική με LEGO WeDo | Scratch είναι σχεδιασμένο για τους μαθητές των τελευταίων τάξεων του δημοτικού, όπου μέσω της ομαδικής δραστηριότητας γύρω από την κατασκευή ενός ρομποτικού μοντέλου που αλληλεπιδρά με τον αληθινό κόσμο σε πραγματικό χρόνο, τα παιδιά ζουν μια συναρπαστική και ψυχαγωγική εμπειρία που δεν θέλουν να τελειώσει!

Κάθε κατασκευή ακολουθεί έναν “κώδικα” που είναι προϊόν της αλγοριθμικής σκέψης των μαθητών και πραγματώνεται στο ψηφιακό περιβάλλον του MIT Scratch 2.0.

Η πραγματοποίηση όλης αυτής της διαδικασίας εμπλέκει τα παιδιά σε πρακτική, ενεργητική, ομαδική εργασία διερευνητικού & πειραματικού χαρακτήρα (πρώιμοι επιστήμονες), τα βοηθά να κατακτήσουν τη μάθηση, τη γνώση αλλά και γλωσσικές δεξιότητες, μέσω της διατύπωσης ερωτήσεων, αναζήτησης μοτίβων, επιλογής στρατηγικών και της διατύπωσης συμπερασμάτων.

Οι γνώσεις που αποκτούν τα παιδιά σε αυτό το πρόγραμμα, μπορούν φυσικά να τους φανούν χρήσιμες σε περίπτωση που θελήσουν να συμμετάσχουν στον ετήσιο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για μαθητές Δημοτικού.

Ηλικία: Δ΄- Στ΄Δημοτικού

Αριθμός παιδιών: 10-16

Ημερομηνίες:

• 29.3.2019
  • 5.04.2019
  • 12.4.2019
  • 19.4.2019
  • 10.5.2019
  • 17.5.2019
  • 24.5.2019
  • 31.5.2019

Ώρα: Παρασκευή 18.00 – 19.30