Home Νέα Νέα O STEM Education στη δράση "Σχολεία Ανοιχτά" και τον Ιούλιο!
STEM Education@ΑΝΟΙΧΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

O STEM Education στη δράση “Σχολεία Ανοιχτά” και τον Ιούλιο!

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Ανοιχτά Σχολεία», ο δήμος Αθηναίων θα διοργανώσει καλοκαιρινές δράσεις για τα παιδιά και τους νέους της πόλης μας, οι οποίες θα λάβουν χώρα σε σχολεία της Αθήνας. Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι γονείς/κηδεμόνες να στείλουν άμεσα email στο [email protected] αναφέροντας το όνομα του ωφελούμενου, την ηλικία και τη δράση στην οποία επιθυμεί να συμμετέχει μαζί με στοιχεία επικοινωνίας του γονέα/κηδεμόνα, τηλέφωνο και email. Για κράτηση θέσης, εκτός από email οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν τις ώρες 10:00-16:00 στο τηλέφωνο 210 – 5277089. Η συμμετοχή στις δράσεις είναι δωρεάν. Το πρόγραμμα Ανοιχτά Σχολεία υλοποιείται με την αποκλειστική δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος.

Από τη Δευτέρα 4/7 και για 3 βδομάδες, ο STEM Education θα διεξάγει τα εκπαιδευτικά προγράμματα Νέοι Μηχανικοί (για ηλικίες από 6-9 ετών) και LEGO WeDo 2.0 (για ηλικίες 10-12 ετών).

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Νέοι Μηχανικοί είναι σχεδιασμένο για τους μαθητές των τριών πρώτων τάξεων του δημοτικού σχολείου (Α’, Β΄, Γ΄) και τους δίνει τη δυνατότητα να μεταμορφωθούν σε μικρούς επιστήμονες. Με στόχο πάντα να δώσουν τη λύση σε κάποιο πρόβλημα, μαθαίνουν να συνεργάζονται, συναρμολογώντας τροχαλίες, γρανάζια, ρόδες, άξονες κ.λ.π. Έτσι τα παιδιά κατανοούν όλα τα φυσικά μεγέθη της Μηχανικής (ταχύτητα, δύναμη, ροπή, τριβή, έργο κ.λπ.) διασκεδάζοντας. Οι κατασκευές πραγματοποιούνται με τα “κλασσικά τουβλάκια” LEGO και όλες οι δραστηριότητες συνοδεύονται από ειδικά διαμορφωμένα φύλλα εργασίας που επιτρέπουν στο παιδί με απλό τρόπο να επαληθεύει αυτά που έμαθε.

Με το εκπαιδευτικό πρόγραμμα LEGO WeDo™ 2.0 επιτυγχάνεται η εισαγωγή των μαθητών του δημοτικού σχολείου στην Εκπαιδευτική Ρομποτική. Το Βασικό Πακέτο WeDo 2.0 με Λογισμικό και Εισαγωγική Δραστηριότητα είναι σχεδιασμένο για τις τάξεις του Δημοτικού, παρέχοντας μια εκπαιδευτική λύση που θα εξάψει την περιέργεια των μαθητών, ενώ παράλληλα θα βελτιώσει τις ικανότητές τους στα πεδία των φυσικών επιστημών, της μηχανικής, της τεχνολογίας και του προγραμματισμού. Τα παιδιά του Δημοτικού κατασκευάζουν με δομικά στοιχεία (τουβλάκια) μηχανικές κατασκευές που μπορούν να αποτελέσουν τους ήρωες της δικής τους φανταστικής περιπέτειας, επιλύοντας όμως ταυτόχρονα πραγματικά προβλήματα από το φυσικό κόσμο που τα περιβάλλει.

Τοποθεσία: 1ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ Αδριανού 114, Πλάκα