Παράλληλη κατηγορία Δημοτικού «Ποδόσφαιρο 2×2»

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2024 έχει τρεις κατηγορίες για μαθητές Δημοτικού:

Η Ανοικτή Κατηγορία Δημοτικού πλέον χωρίζεται σε δύο ηλικιακές ομάδες:

Πρώτες τάξεις Δημοτικού (Α’ – Δ’) Οι απλές μηχανές ενώνουν τη Μεσόγειο Θάλασσα
Τελευταίες τάξεις Δημοτικού (Γ’ – ΣΤ’) Μεσόγειος, πηγή ζωής και πολιτισμού
Παράλληλη Κατηγορία «Ποδόσφαιρο 2×2», για μαθητές  Γ’ – Δ’ Δημοτικού

Σκοπός για το Δημοτικό είναι οι μαθητές να αναπτύξουν την ικανότητά τους για ενεργή συμμετοχή σε ομάδες αναλαμβάνοντας συγκεκριμένους ρόλους, να εξοικειωθούν με τη διαδικασία επίλυσης προβλήματος και να εξερευνήσουν εμπράκτως τις έννοιες της μηχανικής και του αλγοριθμικού τρόπου σκέψης που σχετίζονται με τη δημιουργία και τον προγραμματισμό ρομποτικών κατασκευών, χρησιμοποιώντας το δωρεάν λογισμικό Scratch του ΜΙΤ. Με αυτόν τον τρόπο ο διαγωνισμός εξοικειώνει τους μαθητές με το θεμελιώδες κεφάλαιο των «απλών μηχανών», εμπλουτίζοντας έτσι τους διδακτικούς στόχους του Προγράμματος Σπουδών.

Παράλληλη κατηγορία Δημοτικού «Ποδόσφαιρο 2×2»

Το Ποδόσφαιρο 2×2 απευθύνεται σε μαθητές του Δημοτικού Σχολείου. Σε αυτό το παιχνίδι 2 αντίπαλες συμμαχίες που αποτελούνται από 2 τηλεχειριζόμενα ρομπότ η κάθε μία, κυνηγούνένα μπαλάκι, πάνω σε ένα ειδικά διαμορφωμένο τραπέζι (γήπεδο ποδοσφαίρου). Στόχος της κάθε συμμαχίας είναι να κερδίσει το παιχνίδι, πετυχαίνοντας περισσότερα γκολ από τους αντιπάλους της.

Διαβάστε την αναλυτική περιγραφή της πρόκλησης, των κανόνων και της βαθμολογίας.

Βρείτε το σχετικό PDF πατώντας εδώ.

Υπενθυμίζουμε ότι οι ομάδες του ποδοσφαίρου θα χρησιμοποιούν έναν μονο υπολογιστή για το χειρισμό των δυο χαμπ. Μονο σε εξαιρετικές περιπτώσεις έναν υπολογιστή και ένα tablet.

Έχετε απορίες σχετικά με τους κανόνες ή με τη διαγωνιστική διαδικασία;

Επισκεφθείτε το forum των προπονητών και θέστε τις ερωτήσεις σας στους υπεύθυνους των κατηγοριών!

Επίσημος προμηθευτής εξοπλισμού για τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής είναι η Διερευνητική Μάθηση.

Δωρεάν webinars για προπονητές στο πλαίσιο του Πανελλήνιου Διαγωνισμού STEM & Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2024

Ανοικτή κατηγορία Δημοτικού «Ποδόσφαιρο 2×2 » | Γ’ – Δ’ Δημοτικού

Φόρμα Εγγραφής

(**Ο αριθμός συμμετοχών ισοδυναμεί με τον αριθμό των ομάδων που θέλετε να δηλώσετε. Σε δεύτερο χρόνο θα χρειαστεί να ανεβάσετε το έντυπο γονικής συγκατάθεσης και να το προσθέσετε στη φόρμα σας συμπληρωμένο, ένα για κάθε μαθητή/τρια.)