Home Νέα Νέα STEM Open Day στο Σκαγιοπούλειο Ίδρυμα για την έναρξη μαθημάτων εκπαιδευτικής ρομποτικής

Το Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2017 θα γίνει STEM Open day για μαθητές/τριες και τους γονείς τους στο Σκαγιοπούλειο Ίδρυμα για να ενημερωθούν στα εκπαιδευτικά προγράμματα ρομποτικής!

Τα δωρεάν εκπαιδευτικά προγράμματα θα πραγματοποιηθούν από τις 11.00 έως τις 17.00.

Ξεκινά στις 16/12/2017 επίσημα, με την STEM Open Day, η έναρξη μαθημάτων Ρομποτικής στα Πατρινόπουλα! Οι μαθητές μπορούν να λαμβάνουν μέρος στα εκπαιδευτικά προγράμματα, είτε σε οργανωμένες σχολικές επισκέψεις, είτε μεμονωμένα με τη συνοδεία των γονέων τους.

Τα προγράμματα είναι:

Το Ίδρυμα επίσης θα:

• Δέχεται εκδρομές από σχολεία κυρίως από δημοτικά
  • Θα κάνει μαθήματα απογευματινά σε μαθητές
  • Εκπαιδευτές θα κάνουν μαθήματα σε συνεργασία με συλλόγους γονέων σε δημοτικά σχολεία το απόγευμα

Τη σχολική χρονιά 2017-2018 ο Οργανισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής & Επιστήμης με διακριτικό τίτλο WRO Hellas διανύει τον δέκατο χρόνο από την αρχή λειτουργίας του. Με αφορμή την ευτυχή αυτή συγκυρία, στο πλαίσιο των δράσεων επετειακού χαρακτήρα, καλούνται από κοινού τα Πατρινόπουλα και οι γονείς τους να επιβιβαστούν στο μέχρι τώρα ταξίδι της εκπαιδευτικής ρομποτικής στη χώρα μας.

Οι εκπαιδευτικές δράσεις θα γίνονται στο πλαίσιο της συνεργασίας των οργανισμών WRO Hellas και STEM Education με το Σκαγιοπούλειο Ίδρυμα. Ξεκινά έτσι επίσημα στην πόλη της Πάτρας και δη σε ένα χώρο με πλούσια ιστορία, το πρώτο βήμα προς την εισαγωγή της μεθοδολογίας STEM (Science – Technology – Engineering – Mathematics) στην εκπαίδευση, συστήνοντας στην ελληνική εκπαιδευτική κοινότητα τον πυρήνα του STEM, την εκπαιδευτική ρομποτική. Το STEM παρέχει ευκαιρίες για την ανάπτυξη δεξιοτήτων ενθαρρύνοντας τα παιδιά να απαντούν σε ερωτήματα και να εμπλέκονται σε παιγνιώδεις δραστηριότητες με θέματα την επιστήμη, τα μαθηματικά, τη μηχανική και την τεχνολογία.

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2017-2018 σε από κοινού συνεργασία των προαναφερθέντων φορέων θα ανακοινώνονται προγράμματα περιβαλλοντικών δράσεων όπως ανάλυση ποιότητας νερού, θερινό σχολείο και γενικώς δράσεων για την ευαισθητοποίηση, την κατάρτιση και τη δημιουργική απασχόληση της μαθητικής κοινότητας. Η Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας, είναι αρωγός στην προσπάθεια αυτή για την επίτευξη των στόχων και την ανάδειξη του Σκαγιοπουλείου σε ένα χώρο όπως του αρμόζει, με την ιστορικότητα που το διέπει.