Home Νέα Νέα Open days από τον STEM Education στην Κηφισιά!
Open days από τον STEM Education στην Κηφισιά!

Το νέο Κέντρο STEM στην Κηφισιά είναι γεγονός!

Ο STEM Education σας προσκαλεί στο νέο Κέντρο STEM στην Κηφισιά! Ελάτε να γνωρίσετε την εκπαιδευτική μεθοδολογία STEM!

Ο εκπαιδευτικός οργανισμός STEM Education προσκαλεί όλους τους γονείς με παιδιά ηλικίας 4-15 ετών να έρθουν με τα παιδιά τους από την Παρασκευή 3 Νοεμβρίου μέχρι την Κυριακή 5 Νοεμβρίου στο Κέντρο STEM Education Κηφισιάς (Κηφισίας 210) για να ενημερωθούν εντελώς ΔΩΡΕΑΝ για τα εκπαιδευτικά μας προγράμματα!

Γονείς και παιδιά θα ενημερωθούν από τους εκπαιδευτικούς του STEM Education για τα εκπαιδευτικά προγράμματα STEM.

Γιατί είναι αναγκαίο ένας μαθητής Δημοτικού να παρακολουθήσει εκπαιδευτικά προγράμματα STEM;

Γιατί τα εκπαιδευτικά προγράμματα STEM συνδυάζουν τα Μαθηματικά, τη Φυσική, την Τεχνολογία, τον Προγραμματισμό και την Εκπαιδευτική Ρομποτική.

Γιατί τα παιδιά θα κατανοήσουν γιατί είναι σημαντικό να συμμετάσχουν στους διαγωνισμούς εκπαιδευτικής ρομποτικής που οργανώνει ο WRO Hellas.

Γιατί σκοπός του STEM είναι οι μαθητές να κατανοήσουν βιωματικά, να εργάζονται ως ομάδα, να χρησιμοποιούν τις γνώσεις τους και τις δεξιότητές τους για να επιλύουν προβλήματα (problem solving).

Μηχανική, μαθηματικά, φυσική, εκπαιδευτική ρομποτικής, προγραμματισμός γίνονται κτήμα των παιδιών, μέσα από ειδικά σχεδιασμένες δραστηριότητες, που συνδυάζουν τη γνώση και την ψυχαγωγία. Με διαδραστικές παρουσιάσεις και εργαστήρια και με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών θα επιλέξετε το πρόγραμμα STEM που ταιριάζει καλύτερα στις δεξιότητες και τα ενδιαφέροντα των παιδιών σας.

Γνωρίστε την εκπαίδευση STEM, επιστρέψτε στα παιδιά σας την είσοδο στον κόσμο της τεχνολογίας, της επιστήμης, της πληροφορικής…του μέλλοντος!

Ώρες λειτουργίας

• Παρασκευή 3 Νοεμβρίου 11.00 με 19.00