Home Νέα Νέα CSI στο ACS Athens Summer Youth Camp 2019
summer-camp-2021

CSI στο ACS Athens Summer Youth Camp 2019

Ο STEM Education σχεδίασε προγράμματα STEM, εκπαιδευτικής ρομποτικής και Φυσικών επιστημών ειδικά για το Summer Camp του ACS.
Το Summer Camp είναι ένα αναγκαίο διάλειμμα από το ακαδημαϊκό έτος όπου η δημιουργικότητα, η περιπέτεια, οι συγκινήσεις και τα χαμόγελα αποτελούν προτεραιότητα. Σκοπός του προγράμματος είναι οι μαθητές να παίξουν με το πιο σύγχρονο εκπαιδευτικό υλικό παγκοσμίως και να μάθουν να σκέφτονται ως Μηχανικοί. Να αναπτύξουν και να εξελίξουν τις προσωπικές τους δεξιότητες, διασκεδάζοντας! Να ανακαλύψουν τη χρησιμότητα της ομάδας και να αντιληφθούν τη σημασία της συνεργασίας!

Στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα CSI η τάξη θα δουλέψει όπως και οι σύγχρονοι ερευνητές στα εγκληματολογικά εργαστήρια.  Οι μαθητές θα μάθουν τις βασικές αρχές της εγκληματολογικής έρευνας που στηρίζονται κυρίως στις επιστήμες της Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας. Θα κληθούν να ερευνήσουν μια υπόθεση μυστηρίου χρησιμοποιώντας ένα συνδυασμό από εργαλεία και τεχνικές της εγκληματολογίας, όπως συλλογή και ανάλυση ινών και τριχών, ανάλυση της σύνθεσης του χώματος, αλλά και  συλλογή και ταυτοποίηση δακτυλικών αποτυπωμάτων, ανάλυση ομάδων αίματος κ. ά.

Κατά την πορεία της έρευνας, τα μέλη της ομάδας θα πρέπει να συνεργαστούν άψογα για να συλλέξουν τα στοιχεία και να τα αναλύσουν, ώστε να καταφέρουν να λύσουν το μυστήριο.