Home Νέα Συνεργαζόμενοι χώροι Εργαστήρια STEM στο Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου
photo credit: Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων

Εργαστήρια STEM στο Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου

Το Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου και το INNOVATHENS, συμβαδίζοντας με τις σύγχρονες τάσεις και αναγνωρίζοντας τη σημασία της επιστήμης και των νέων τεχνολογιών στην εκπαίδευση, εντάσσουν και φέτος στο πρόγραμμά τους, νέα εργαστήρια εκπαιδευτικής ρομποτικής, σε συνεργασία με τον STEM Education.

Παιδιά και έφηβοι συναρμολογούν και προγραμματίζουν ρομποτάκια, περιηγούνται σε μαγικούς ψηφιακούς κόσμους, μαθαίνουν να λειτουργούν ομαδικά και φυσικά… διασκεδάζουν, πάντοτε με την καθοδήγηση έμπειρων παιδαγωγών.

Τι έχει το πρόγραμμα;

• Lego Wedo 2.0

Είναι απλό να κατασκευάζεις μια μηχανή; Μάλλον απλούστερο απ’ όσο φαντάζεσαι;

Οι μικροί μας φίλοι φτιάχνουν τους ήρωες της δικής τους φανταστικής περιπέτειας με τροχαλίες, γρανάζια, ρόδες και άξονες για να τους δώσουν ζωή και κίνηση μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή. Με ολοκαίνουριο εκπαιδευτικό υλικό, οι μαθητές αποκτούν δεξιότητες προγραμματισμού, engineering και επίλυσης προβλημάτων, κατανοώντας παράλληλα βασικές έννοιες της Φυσικής.

Απευθύνεται σε:  10-14 ετών

ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΑΤΟΜΙΚΑ

Ημερομηνίες:  13, 20 & 27 Νοεμβρίου

Ώρες: 10.00-12.00, 12.00-14.00, 14.00-16.00

Κόστος συμμετοχής: 60 ευρώ/ κύκλος εργαστηρίων

ΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Ημέρες διεξαγωγής: Δευτέρα-Παρασκευή

Ώρες: 9.30-12.30 (κατόπιν συνεννόησης)
Μέγιστος αριθμός ατόμων: 25 άτομα/ ομάδα

Κόστος συμμετοχής: 6 ευρώ/ άτομο

dsc_1376 dsc_1381 dsc_1382

• Νέοι Μηχανικοί

Τα παιδιά κατασκευάζουν με τα ίδια τους τα χέρια «απλές μηχανές» (simple machines), μαθαίνοντας έτσι τις βασικές αρχές λειτουργίας τους. Μέσα από ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα ειδικά σχεδιασμένο για τους… μικρούς του Δημοτικού, τα παιδιά μεταμορφώνονται για λίγο σε επιστήμονες, λύνουν προβλήματα, μαθαίνουν να συνεργάζονται και κατανοούν όλα τα φυσικά μεγέθη της Μηχανικής (ταχύτητα, δύναμη, ροπή, τριβή…) διασκεδάζοντας!

ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΑΤΟΜΙΚΑ

Απευθύνεται σε:  6-8 ετών

Ημερομηνίες:  13, 20 & 27 Νοεμβρίου

Ώρες: 11.00-12.30

Κόστος συμμετοχής: 60 ευρώ/ κύκλος εργαστηρίων

DSCN0418smmam-simple-machines-car-single-axle816wksarisl-_sl1500_

Για να δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα εργαστηρίων «Δημιουργική Μάθηση-Σαββατοκύριακα» στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων για τους μήνες Οκτώβριο-Δεκέμβριο, πατήστε εδώ.

Κρατήσεις & περισσότερες πληροφορίες:

Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου
Tηλ.: 213 0109325, 213 0109300

Πρόσβαση:

Μετρό: Σταθμός «Κεραμεικός», Τρόλεï: No. 21 (από Ομόνοια), Στάση «Φωταέριο», Λεωφορεία: 049, 815, 838, 914, Β18, Γ18, Στάση «Φωταέριο».