Σεμινάρια STEM online για Εκπαιδευτικούς

Ο STEM Education διεξάγει εκπαιδευτικά προγράμματα STEM για εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων και ενήλικες που επιθυμούν να γίνουν μέλη της κοινωνίας της γνώσης.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα εκπαίδευσης στην εκπαιδευτική ρομποτική διεξάγουν εκπαιδευτικοί που έχουν διακριθεί στη μεγαλύτερη παγκόσμια διοργάνωση για την εκπαιδευτική ρομποτική: Την Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής World Robot Olympiad™.

Σκοπός μας είναι να προσφέρουμε στην εκπαιδευτική κοινότητα εκπαιδευτικό περιεχόμενο και νέα εργαλεία εκπαίδευσης. Επιθυμία μας είναι όσοι παρακολουθήσουν τα σεμινάρια STEM να γίνουν οι πρεσβευτές του STEM Education στην εκπαιδευτική κοινότητα.

Βεβαίωση παρακολούθησης θα δίδεται σε όλους όσους παρακολουθήσουν το σύνολο του σεμιναρίου της επιλογής τους.

Επιλέξτε το σεμινάριο που σας ενδιαφέρει και δείτε περισσότερες πληροφορίες!

Προγράμματα για Νηπιαγωγούς και Δασκάλους

Scratch Jr για Νηπιαγωγούς και Δασκάλους

Τιμή: 100€

Τμήματα αρχαρίων και προχωρημένων
Αποκτήστε τώρα δυνατότητα να προσφέρετε στους μαθητές σας τις γνώσεις του 21ου αιώνα. Θα χρησιμοποιήσουν το Scratch Jr για να κωδικοποιήσουν τις δικές τους διαδραστικές ιστορίες, κινούμενα σχέδια και παιχνίδια.

Σύνθετες Ηλεκτρικές Μηχανές

Εάν δεν διαθέτετε εξοπλισμό, μπορείτε με να τον αποκτείσετε με κόστος +80€

Τμήματα αρχαρίων και προχωρημένων

Παρακολουθώντας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Σύνθετες Ηλεκτρικές Μηχανές θα προετοιμάσετε τους μαθητές σας να κατασκευάσουν μηχανές στη κατεύθυνση της επίλυσης προβλημάτων στην υπηρεσία του ανθρώπου.

Let’s Scratch!

Τμήματα αρχαρίων και προχωρημένων

Επεκτείνετε τι γνώσεις σας με το πρόγραμμα Let’s Scratch! Είναι ένα πρόγραμμα σχεδιασμένο να παρέχει προχωρημένη γνώση προγραμματισμού. Ιδανικό για κάθε δάσκαλο και για την διδασκαλία στους μαθητές σας των μεγαλύτερων τάξεων του δημοτικού.

Μηχανές Turing

Τμήματα αρχαρίων και προχωρημένων

Ενισχύστε την ανάπτυξη του αλγοριθμικού τρόπου σκέψης σας μέσα από μια διασκεδαστική διαδικασία όπου παίζοντας κατανοείτε βιωματικά τη λειτουργία και το τρόπο σκέψης της δημιουργίας προγραμμάτων.

Οι πρώτοι μου αυτοματισμοί (WeDo) Scratch

Με το πρόγραμμα Οι πρώτοι μου αυτοματισμοί (WeDo) οι μαθητές σας θα γνωρίσουν αρχικά το λογισμικό πρόγραμμα Scratch, θα εμπεδώσουν διασκεδάζοντας έννοιες Μηχανικής, Φυσικής και Μαθηματικών.

Κόστος:

88€ (εάν διαθέτετε εξοπλισμό)

Εάν δεν διαθέτετε εξοπλισμό, μπορείτε με να τον αποκτήσετε με κόστος +100€

Δύο κύκλοι των 12 μαθημάτων ο καθένας. Αγορά ανά κύκλο.

Προγράμματα για καθηγητές Πληροφορικής

TRIK Studio-Virtual Programming EV3

Τμήματα αρχαρίων και προχωρημένων

Το TRIK Studio είναι ένα περιβάλλον ανάπτυξης που επιτρέπει τον προγραμματισμό ρομπότ χρησιμοποιώντας απλά οπτικά διαγράμματα ή επαγγελματικές γλώσσες προγραμματισμού υψηλού επιπέδου (JavaScript, Python, C #, Java / Kotlin). Με το TRIK Studio ο προγραμματισμός γίνεται εύκολος και συναρπαστικός!

Με την συμμετοχή σας στο πρόγραμμα αυτό, μπορείτε να πάρετε μέρος στον Online Μαραθώνιο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής του WRO Hellas

Arduino from Scratch το C

Τμήματα αρχαρίων και προχωρημένων

Με το πρόγραμμα Arduino from Scratch το C οι συμμετέχοντες μαθαίνουν να υλοποιούν αυτοματισμούς σε Arduino UNO και αισθητήρες που τους αποστέλλονται στο σπίτι.  Στο πρόγραμμα αυτό χρησιμοποιείται το περιβάλλον mblock που βασίζεται στο δημοφιλές ΜΙΤ scratch. Επίσης οι συμμετέχοντες μαθαίνουν να προγραμματίζουν το Arduino σε γλώσσα C

Εισαγωγή στo Microbit -Scratch

Τμήματα αρχαρίων και προχωρημένων

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι σχεδιασμένο για εκπαιδευτικούς Πληροφορικής και Φυσικής  του Δημοτικού & Γυμνασίου, βασισμένο στη μεθοδολογία STEM. Οι συμμετέχοντες θα κατανοήσουν τους  αυτοματισμούς, τις συσκευές ελέγχου και πως θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν το μικροελεγκτή Micro:bit για πιο σύνθετες ρομποτικές διατάξεις.

Μηχανές Turing

Let’s Scratch!

Προγράμματα για Φυσικούς

Arduino from Scratch το C

Εισαγωγή στo Microbit -Scratch

Ο εξοπλισμός παρέχεται δωρεάν στο πλαίσιο του προγράμματος.

Διαθέτετε εξοπλισμό; Μπορείτε να κάνετε τώρα εγγραφή στα διαδικτυακά προγράμματα του STEM Education!

SPIKE Prime για εκπαιδευτικούς

Τμήματα αρχαρίων και προχωρημένων

Το LEGO® Education SPIKE ™ Prime υποστηρίζει τους εκπαιδευτικούς στην απόκτηση των απαραίτητων ικανοτήτων για την προώθηση της επιτυχίας και της εμπλοκής των μαθητών στην εκπαιδευτική διαδικασία. Χρησιμοποιώντας την εκπαιδευτική ρομποτική ως μέσο για να διδάξουν βιωματικά τις δεξιότητες του 21ου αιώνα.

EV3 για εκπαιδευτικούς

Τμήματα αρχαρίων και προχωρημένων

Εξοικειωθείτε με τα βασικά δομικά στοιχεία και το λογισμικό LEGO MINDSTORMS Education EV3. Δημιουργήστε το πρώτο σας ρομπότ, ξεκινήστε τον προγραμματισμό και λύστε προβλήματα χρησιμοποιώντας δεξιότητες STEM – ακολουθώντας την ίδια προτεινόμενη προσέγγιση που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να εισαγάγετε τους μαθητές σας στο STEM χρησιμοποιώντας το EV3.

WeDo 2.0 Robotics

Τμήματα αρχαρίων και προχωρημένων

Παρακολουθώντας το σεμινάριο, οι εκπαιδευόμενοι θα γνωρίσουν τη φυσική και τα μαθηματικά που κρύβονται πίσω από την κατασκευή ενός ρομποτικού μοντέλου, τις διάφορες μεθόδους μετάδοσης κίνησης, αλλά και τις βασικές εντολές προγραμματισμού στο περιβάλλον του Scratch.

Kids First Coding & Robotics

Τμήματα αρχαρίων και προχωρημένων

Το Kids First Coding & Robotics προσφέρει δεξιότητες προγραμματισμού σε μικρά παιδιά, ενώ αυτά παίζουν και διασκεδάζουν. Με αυτό το πρόγραμμα παρέχουμε σε νηπιαγωγούς τα απαραίτητα εργαλεία ώστε να βοηθήσουν τα παιδιά να αποκτήσουν γερές βάσεις στην κατανόηση εννοιών προγραμματισμού μέσα από βιωματικές δραστηριότητες.