Home Νέα Νέα Ο STEM Education προσκαλεί όλους τους γονείς να γίνουν συμμαθητές με τα παιδιά τους - Απρίλιος 2019

Ο STEM Education προσκαλεί όλους τους γονείς να γίνουν συμμαθητές με τα παιδιά τους – Απρίλιος 2019

Την εβδομάδα 15-20/4 οι γονείς θα μπορούν να συμμετάσχουν κανονικά στο πρόγραμμα που παρακολουθεί το παιδί τους, να κατασκευάσουν, να πειραματιστούν και να γνωρίσουν τη φιλοσοφία STEM.

Η δράση αυτή πραγματοποιείται ώστε να αναγνωρίσουν οι γονείς την εκπαιδευτική αξία των προγραμμάτων STEM και να κατανοήσουν πως μέσα από το παιχνίδι, μπορεί ένα παιδί να αντιληφθεί δύσκολες έννοιες και να αποκτήσει γνώσεις που δε θα διδαχθεί στο σχολείο.
Η δράση έχει σκοπό να ενημερώσει τους γονείς έτσι ώστε να αποκτήσουν εφόδια για τη διαμόρφωση του δημοσίου διαλόγου. Να καταδείξει το σημαντικό πλεονέκτημα το οποίο θα κατακτήσουν τα παιδιά σας  μέσω των προγραμμάτων STEM, διδασκόμενοι το σημαντικό κεφάλαιο των απλών μηχανών που δεν διδάσκεται σε καμία βαθμίδα υποχρεωτικής εκπαίδευσης.
Τέλος, την κατάκτηση της ομαδικής εργασίας, την επιμονή και υπομονή στην κατεύθυνση προς την επίλυση προβλήματος.

Σας περιμένουμε σε όλα τα κέντρα STEM, όπως επίσης και σε όλους τους χώρους που διδάσκουμε STEM, είτε είναι σχολεία, είτε συνεργαζόμενοι χώροι!

Πληροφορίες στα κατά τόπους Κέντρα STEM Education:

• Αγία Παρασκευή – Τηλ.: 2106010162 (μόνο για τα τμήματα που άνοιξαν Φεβρουάριο)
  • Κατεχάκη 52, Τηλ.: 2106777285 (μόνο για τα τμήματα που άνοιξαν Φεβρουάριο)
  • Κηφισιά – Τηλ.: 2106010162 (μόνο για τα τμήματα που άνοιξαν Φεβρουάριο)
  • Πάτρα – Τηλ.: 2610 318914
  • Ιωάννινα – Τηλ.: 26510 30884