Home Νέα Νέα 2ος Περιφερειακός Τελικός Αττικής για την Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

2ος Περιφερειακός Τελικός Αττικής για την Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 4/7 στην Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. ο 2ος Περιφερειακός Τελικός για την Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, με πολύ μεγάλη επιτυχία. Στην κατάμεστη αίθουσα της Βιβλιοθήκης Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, παρουσιάζοντας κατασκευές υψηλού επιπέδου. Μαθητές δημοτικού, γυμνασίου και λυκείου διαγωνίστηκαν στις επί μέρους κατηγορίες με σκοπό την πρόκριση στον Τελικό του Πανελλήνιου Διαγωνισμού.

Ο Περιφερειακός Διαγωνισμός αποτελεί την αφετηρία του ταξιδιού ενόψει της Ολυμπιάδας Ρομποτικής που θα πραγματοποιηθεί φέτος στη Ντόχα του Κατάρ, τον Νοέμβριο του 2015. Οι ομάδες που προκρίθηκαν θα συμμετάσχουν στον πανελλήνιο διαγωνισμό ρομποτικής που θα πραγματοποιηθεί τον Οκτώβριο στην Αθήνα και αποτελεί τον ενδιάμεσο σταθμό πριν την Ολυμπιάδα.

Ο WRO Hellas θέλει να ευχαριστήσει τους μαθητές και τους γονείς για τη βοήθεια τους στην διεξαγωγή ενός άψογου διαγωνισμού. Καλό καλοκαίρι, θα δούμε τους νικητές στον Τελικό της Αθήνας και τους υπόλοιπους συμμετέχοντες στην νέα τους προσπάθεια σε έναν χρόνο!

DSCN0720DSCN0707DSCN0740DSCN0689DSCN0771DSCN0724

[cs_video column_size=”1/2″ video_url=”https://youtu.be/sW_Qm2WfwOI” video_width=”500px” video_height=”450px”][/cs_video]