Θερινό Σχολείο STEM στα Ιωάννινα

Ο STEM EDUCATION θα λειτουργήσει θερινό σχολείο στις εγκαταστάσεις του στα Ιωάννινα (Μαρίκας Κοτοπούλη 62) με τίτλο:

Ioannina STEM Summer Camp

Επιλέγοντας ένα από τα προγράμματα του Summer School, το παιδί σας εξασφαλίζει ώρες δημιουργικής απασχόλησης που περιλαμβάνουν εκπαιδευτικά προγράμματα, επιστημονικές γνώσεις  και άφθονο παιχνίδι σε ειδικά διαμορφωμένους σύγχρονους και ασφαλείς χώρους που του επιτρέπουν να κοινωνικοποιηθεί και να διασκεδάσει.

Εκπαιδευτική Ρομποτική για παιδιά στα Πολιτιστικά Κέντρα Δήμου Αθηναίων

Νέοι Μηχανικοί (7 – 9 ετών)

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Νέοι Μηχανικοί» δίνει τη δυνατότητα σε μαθητές των τριών πρώτων τάξεων του δημοτικού να μεταμορφωθούν σε μικρούς επιστήμονες. Συνδυάζοντας γνώσεις από τις φυσικές επιστήμες, την τεχνολογία, τη μηχανική και τα μαθηματικά, τα παιδιά λειτουργούν μεθοδικά με στόχο πάντα να δώσουν τη λύση σε κάποιο πρόβλημα.

Μέσα από μια σειρά από ειδικά σχεδιασμένες δραστηριότητες, μαθαίνουμε τα βασικά δομικά υλικά μιας κατασκευής, ανακαλύπτουμε τις Απλές Μηχανές (τροχαλίες, γρανάζια, ρόδες, άξονες, μοχλοί) και εξερευνούμε τους διάφορους τρόπους λειτουργίας τους. Έτσι τα παιδιά κατανοούν τα φυσικά μεγέθη της Μηχανικής (ταχύτητα, δύναμη, ροπή, τριβή κ.λπ.) μέσα από τον πειραματισμό και η γνώση γίνεται διασκέδαση!

Καθ’ όλη τη διάρκεια του μαθήματος, τα παιδιά λειτουργούν σε ομάδες, καθώς το πνεύμα συνεργασίας είναι βασική προϋπόθεση για να επιτύχουμε τη μέγιστη απόδοση. Επίσης, δίνουμε ιδιαίτερη έμφαση στην πρακτική εξάσκηση, μέσα από την οποία τα παιδιά αντιλαμβάνονται φαινόμενα που θα ήταν πολύ δύσκολο να κατανοήσουν σε θεωρητικό επίπεδο.

Εκπαιδευτική Ρομποτική με WeDo (10 – 12 ετών)

Με το εκπαιδευτικό αυτό πρόγραμμα επιτυγχάνεται η εισαγωγή των μαθητών του δημοτικού σχολείου στην Εκπαιδευτική Ρομποτική, αφού προσφέρει ολοκαίνουριο εκπαιδευτικό υλικό και νέες δραστηριότητες, που δίνουν ερεθίσματα στα  παιδιά να ανακαλύψουν τους νόμους της μηχανικής εξερευνώντας και παρατηρώντας τους μηχανισμούς που κατασκευάζουν οι ίδιοι βήμα-βήμα.

Τα παιδιά χρησιμοποιούν αλγοριθμικό τρόπο σκέψης και βρίσκουν λύσεις που εξάπτουν την περιέργειά τους, ενώ παράλληλα βελτιώνονται οι ικανότητές τους στα πεδία των φυσικών επιστημών, της μηχανικής, της τεχνολογίας και του προγραμματισμού. Κατασκευάζουν με δομικά στοιχεία μηχανικές κατασκευές που μπορούν να αποτελέσουν τους ήρωες της δικής τους φανταστικής περιπέτειας, επιλύοντας όμως ταυτόχρονα πραγματικά προβλήματα από το φυσικό κόσμο που τα περιβάλλει.

Επιπλέον, η σύνδεση με το tablet είναι πλέον ασύρματη, γεγονός που δίνει απεριόριστες δυνατότητες στην κίνηση και τη δομή της κατασκευής και απελευθερώνει τη φαντασία και τη δημιουργικότητα των παιδιών.

Εκπαιδευτική Ρομποτική με χρήση EV3 (12 -14 ετών)

Η πλατφόρμα εκπαιδευτικής ρομποτικής LEGO Mindstorms αποτελεί μία ολοκληρωμένη λύση εκπαίδευσης STEM (Science Technology Engineering Mathematics) βασισμένη στην εκπαιδευτική ρομποτική.

Οι μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα αποκτούν την ικανότητα να περιγράφουν τα βασικά χαρακτηριστικά ενός ρομπότ και να εξηγήσουν την λειτουργία απλών δομικών στοιχείων όπως είναι τα γρανάζια, οι άξονες, οι συνδετήρες. Στη διάρκεια του μαθήματος σχεδιάζουν και κατασκευάζουν μια μηχανή χρησιμοποιώντας τα κατάλληλα υλικά, το λογισμικό και τις  προγραμματιστικές δομές για να κινήσουν και να ελέγξουν την κατασκευή τους με κινητήρες και αισθητήρες (χρήση εικονοεντολών, εντολών ελέγχου, επανάληψης).  Παράλληλα, υπολογίζουν φυσικές ποσότητες που επιδρούν στη σχεδίαση και τη λειτουργία της κατασκευής τους, όπως η απόσταση, η γωνία βολής, το μήκος του άξονα.

Το πρόγραμμα αυτό θεωρείται ο καλύτερος τρόπος για την ένταξη των μαθητών στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για μαθητές Γυμνασίου & Λυκείου καθώς και για την Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής.

Βασικός στόχος του θερινού σχολείου είναι η ανάπτυξη και η ενίσχυση των δεξιοτήτων και της δημιουργικότητας με την τεχνική των ανοιχτών ερωτημάτων που εμπλέκει τους εκπαιδευόμενους σε διαδικασίες σκέψης για την επίλυση συγκεκριμένων – πραγματικών προβλημάτων μέσω κατασκευών, καθώς και η κοινωνικοποίηση των παιδιών στο πλαίσιο της Επιστημονικής Μεθοδολογίας. Για το λόγο αυτό οι συμμετέχοντες στο θερινό σχολείο θα εργαστούν σε ομάδες εφαρμόζοντας τις διαδικασίες του προγράμματος STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) οικοδομώντας τη γνώση ενεργά, ερευνώντας, θέτοντας ερωτήσεις και δίνοντας απαντήσεις συνεργαζόμενα και επικοινωνώντας με θετικό τρόπο. Θα κληθούν επίσης να προτείνουν λύσεις σε πραγματικές ανάγκες επιλέγοντας κατάλληλες διαδικασίες και υλικά, σχεδιάζοντας, δοκιμάζοντας και τροποποιώντας τις κατασκευές τους, κάνοντας προβλέψεις, μετρώντας και αντιπαραβάλλοντας στοιχεία, συνάγοντας συμπεράσματα κ.λ.π.

Πρόγραμμα

18/6 με 22/6 25/6 με 29/6 2/7 με 6/7
Εκπαιδευτική ρομποτική για παιδιά Δημοτικού Εκπαιδευτική ρομποτική για παιδιά Δημοτικού Εκπαιδευτική ρομποτική για παιδιά Γυμνασίου

Ώρα/Ημέρα Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή
08:15-09:15 Προσέλευση Προσέλευση Προσέλευση Προσέλευση Προσέλευση
09:30-11:00 Δραστηριότητα Δραστηριότητα Δραστηριότητα Δραστηριότητα Δραστηριότητα
11:00-11:30 Διάλειμμα Διάλειμμα Διάλειμμα Διάλειμμα Διάλειμμα
11:30-13:00 Δραστηριότητα Δραστηριότητα Δραστηριότητα Δραστηριότητα Δραστηριότητα
13:00-13:30 Φαγητό Φαγητό Φαγητό Φαγητό Φαγητό
13:30-14:30 Δημιουργικές δραστηριότητες Δημιουργικές δραστηριότητες Δημιουργικές δραστηριότητες Δημιουργικές δραστηριότητες Διαγωνισμός
14:30-15:00 Αποχώρηση Αποχώρηση Αποχώρηση Αποχώρηση Αποχώρηση

Κόστος Προγράμματος

• Κόστος summer school (εβδομάδα) 70 ευρώ (περιλαμβάνεται ελαφρύ γεύμα)
  • Έκπτωση 10% στο δεύτερο παιδί και 10% για κάθε επιπλέον εβδομάδα

Το πρόγραμμα και η ύλη μαθημάτων είναι ίδιο και για τις τέσσερις εβδομάδες. Μπορείτε να επιλέξετε την εβδομάδα που εξυπηρετεί καλύτερα.