Αντιμετωπίζω τις δυσκολίες των Μαθηματικών…έξυπνα!

Το πρόγραμμα με τίτλο «Αντιμετωπίζω τις δυσκολίες των Μαθηματικών…έξυπνα!» εστιάζει σε καινοτόμους τρόπους διδασκαλίας, που δίνουν σε κάθε μαθητή τη δυνατότητα να προσεγγίσει τους αριθμούς, βιωματικά, χρησιμοποιώντας εναλλακτικά υλικά (π.χ. ράβδοι cuisenaire, νομίσματα, μεζούρα). Μέσω των πολλαπλών δραστηριοτήτων, που είναι έτσι δομημένες ώστε να ταιριάζουν σε διαφορετικά γνωστικά προφίλ, και των ποικίλων εποπτικών υλικών του συγκεκριμένου προγράμματος, τα παιδιά που αντιμετωπίζουν μαθησιακές δυσκολίες, και ιδιαίτερα στα Μαθηματικά, καταφέρνουν να κατανοήσουν δυσνόητες έννοιες και πολύπλοκες διαδικασίες και να αντιληφθούν τα Μαθηματικά ως ένα εργαλείο που τους βοηθά να ερμηνεύσουν την καθημερινότητά τους, συμβάλλοντας τελικά στην τόνωση της αυτοπεποίθησης και του αισθήματος της αποτελεσματικότητας σε σχέση με το συγκεκριμένο μάθημα.

Ακολουθώντας τη δομή της ύλης των Μαθηματικών του Δημοτικού σχολείου, το πρόγραμμα χωρίζεται σε 2 μέρη. Το πρώτο μέρος, το οποίο και απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 6-9 ετών, περιλαμβάνει θεμελιώδεις έννοιες των ακέραιων αριθμών, εισαγωγή στις τρεις βασικές αριθμητικές πράξεις (πρόσθεση, αφαίρεση, πολλαπλασιασμός) καθώς επίσης και εισαγωγή στην επίλυση αριθμητικών προβλημάτων. Το δεύτερο μέρος, απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 10-12 ετών, και ξεκινά με μια συνοπτική αναφορά στις θεματικές ενότητες του πρώτου μέρους και συνεχίζει με την εισαγωγή στους δεκαδικούς και κλασματικούς αριθμούς καθώς και στον αλγόριθμο του πολλαπλασιασμού και της διαίρεσης.

Πρόκειται για ένα πρωτοποριακό εργαστήριο που βασίζεται στο καινοτόμο πρόγραμμα «οι αριθμοί …πέρα από τους κανόνες» του Δρ. Γιάννη Καραγιαννάκη (το βιβλίο και το ομώνυμο εποπτικό υλικό κυκλοφορεί από τις εκδόσεις «Διερευνητική Μάθηση») και είναι κατάλληλο και για παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι περισσότερες δραστηριότητες και τα υλικά που προτείνονται σε αυτό το πρόγραμμα έχουν δοκιμαστεί και συνεχίζουν να χρησιμοποιούνται με μεγάλη επιτυχία εδώ και 30 χρόνια στο Βέλγιο, και συγκεκριμένα στο Eureka Leuven School, ένα πρότυπο σχολείο αποκλειστικά για παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες, το οποίο ίδρυσε και διευθύνει η εκπαιδευτικός και ειδική παιδαγωγός Anny Cooreman κι επιστημονικός υπεύθυνος του οποίου είναι ο ο Δρ. Γιάννης Καραγιαννάκης.

• Επιστημονικός υπεύθυνος του προγράμματος: Δρ. Γιάννης Καραγιαννάκης, Μαθηματικός
  • Διδακτική εφαρμογή: Ιωάννα Στρουμπούλη, ΜΑ, Ειδική Εκπαιδευτικός Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης

Πληροφορίες Προγράμματος (1ο μέρος)

• Ηλικία: 6-9 ετών